به گزارش خبرنگار ماسک فیس، رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: کاهش بارندگی ها موجب کاهش ذخایر آب و کمبود منابع آب شرب شده و از سویی کاهش ارتفاع آب سدها، تولید برق از نیروگاه های برق آبی را دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: کمبود آب آشامیدنی و کاهش تولید برق در نیروگاه های برق آبی دو موضوعی است که مردم و مسئولین باید توجه داشته باشند. متاسفانه امسال کمترین بارش را در ۵۰ سال گذشته داشته ایم و در فلات مرکزی مانند اصفهان در سد زاینده رود از زمان تاسیس خود تا به امروز چنین کم آبی را تجربه نکردیم.

وزیر نیرو با تاکید بر این مساله که مردم و مسئولین مدیریت مصرف و صرفه جویی را باید جدی بگیرند، تصریح کرد: هر چه در مصرف آب و برق کمتر و صحیح تر مصرف کنیم در تابستان با مشکلات کمتری مواجه هستیم.

وی افزود: در سال گذشته ۹ هزار و ۳۰۰ مگابایت تولید برق از نیروگاه های آبی داشتیم و امسال در بهترین حالت به حدود ۵ هزار مگابایت می رسد؛ یعنی ۴ هزار و ۳۰۰ مگابایت کاهش تولید برق را خواهیم داشت و از طرفی به طور طبیعی با افزایش جمعیت مصرف نیز بالا می رود. پس باید در بخش های مختلف یعنی خانگی، صنعت و کشاورزی مصرف را مدیریت کنیم تا با مصرف کمتر بتوانیم از خاموشی جلوگیری کنیم.

اردکانیان محدودیت در مصرف برای بخش های شرب بیشتر از بخش های دیگر دانست و گفت: جمعیت شهرهایی مانند تهران بالاست و منابع آن نیز محدود است و ما باید با منابع موجود آب مورد نیاز این جمعیت ها را تامین کنیم.

وی دامه داد: کشور ما کشور کم آبی است. زمانی همین منابع آب را با جمعیت ۳۵ میلیونی داشتیم و امروز با جمعیت حدود ۸۲ میلیون نفر پس باید به سمت بهتر مصرف کردن و مدیریت مصرف برویم.