به گزارش خبرنگار ماسک فیس، کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در پاسخ به خبرنگار ماسک فیس مبنی بر اینکه اگر آمریکا حلقه تحریم های خود علیه ایران را تنگ تر کند آیا در ایران باقی می مانند توضیح داد: من و تیم همراهم به ایران آمدیم تا موانع و مشکلات مربوط به حضورشرکت های اروپایی در ایران را بررسی کنیم و راه حل هایی برای آن ارائه دهیم اما روند کلی اتحادیه اروپا به این ترتیب نیست که اگر آمریکایی ها تحریم ها را تشدید کردند ایران را ترک کنیم.

میگل آریاس کانیته  در مراسم دیدار با رضا اردکانیان وزیر نیرو با تاکید بر اینکه به همراه اعضایی که از اتحادیه اروپا به ایران آمده اند قصد داریم طی چندین جلسه با مسئولین ذیربط مشکلات و موانع موجود برای سرمایه گذاری در ایران را بررسی کنیم، گفت: تیمی که به همراه ما به ایران سفر کرده هدف اصلی اش بررسی و ارائه راه حل برای حل مشکلات در زمینه سرمایه گذاری و اجرای پروژه های مختلف در ایران است.

وی ادامه داد: با توجه به خروج ایالات متحده آمریکا ازبر جام و تدوین و اعمال تحریم های نیو، اتحادیه اروپا تا حدی که بتواند مشکلات مربوط به نقل وانتقالات مالی ایران را حل می کند و این گونه نیست که با تنگ تر شدن حلقه تحریم ها ایران را رها کنیم. 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه مسئله انتقال پول ایران تنها مربوط به نقل و انتقالات بین بانکی نیست، افزود: این رویه جوانب دیگری نیز دارد اما در تلاشیم تا با ارائه راه حل هایی به شرکت های اروپایی مطرح کنیم که بازار ایران برای سرمایه گذاری ایمن است.

در ادامه این دیدار رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه در جلسه ای که با اتحادیه اروپا در بلغارستان داشتیم تصمیماتی برای اجرای تعهدات این اتحادیه بررسی گفت: از آنجایی که ایران طبق تایید سازمان بین المللی انرژی هسته ای به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است اکنون اعضای دیگر توافق ۱+۵ هستند که باید به تعهدات خود جامه عمل بپوشانند. در نتیجه آن نشست قرار بر این شد تا بانکهای اروپایی ریسک سرمایه گذاری شرکت های کوچک و متوسط اروپایی را برای حضور در ایران پوشش دهند که از جمله آن می توان به حضور شرکت های اروپایی در زمینه بهره برداری آب و فاضلاب اشاره کرد.

طبق گفته وزیر نیرو، ۱۲۰ شرکت آلمانی اکنون در بخش های مختلف صنعت نیروی ایران در حال فعالیت هستند و زمان دقیق بررسی نحوه حضور این شرکت ها و گسترش همکاری آنها در ماسک فیس – آبان سال جاری مشخص می‌شود.