آیا می دانید که با ایمپلنت دیگر نباید نگران دندان های از دست رفته خود باشید؟

ایمپلنت دندانی ایمپلنت یک پیچ از جنس تیتانیوم است که به عنوان ریشه دندان توسط یک متخصص درون فک شما قرار داده می شود از نظر زیبایی نیز ایمپلنت همانند دندان های طبیعی شما خواهد بود بنابراین با ارزیابی دقیق نسبت به اندازه و سایز ایمپلنت پیش از عمل که توسط دندانپزشکان مشاهده اسکن نواحی فکی بیمار و نیز با همکاری شما در رعایت بهداشت که بعد از عمل باید صورت گیرد ، ایمپلنت سالها جوابگوی نیازهای جویدن ، صحبت کردن و زیبایی شما خواهد بود بطوریکه بعد از فراهم کردن مقدمات کار دندانپزشک با دستگاههای مدرن و ابزار کاملا استریل ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد بعد از مدتی که سطح تیتانیوم ایمپلنت با استخوان مجاورش پیوند محکمی برقرار کرد قطعه مربوط به تاج را روی فیکسچر ایمپلنت قرار میدهند . دندان مصنوعی یا پروتز نهایی که می تواند ثابت و متحرک باشد بعداً روی این قسمت کار گذاشته می شود که بنابراین ظاهر دندان های ایمپلنت شده با دندان های طبیعی هیچ تفاوتی نخواهد داشت و موقع غذا خوردن مانند یک دندان طبیعی عمل می کند.

پروتز متحرک متکی به ایمپلنت

برای بیماران که بافت استخوان تحلیل رفته شدید دارند و امکان پیوند استخوان ثابت بر روی چند پایه ثابت فیکسچر پروتز متحرک را نصب می کنند که قابل برداشتن و گذاشتن است در پروتز ثابت روکش دندان توسط دندانپزشک سیمان می شود و غیر قابل برداشتن توسط بیمار است.

ایمپلنت دندانی چیست؟

ایمپلنت بهترین جایگزین برای دندانهای از دست رفته شما می باشد که بدون آسیب به دندانهای دیگر و با شکل کاملاً طبیعی در استخوان فک کاشته می شود ایمپلنت دندانی از دو جزء اصلی ساخته شده است.

1- فیکسچر

2- اباتمنت

به جای دندانی که از دست داده اید ابتدا فیکسچر در داخل استخوان فک شما کار گذاشته می شود و سپس بر روی آن اباتمنت همراه با روکش ساخته شده قرار می گیرد در این طرح درمان شما از مزایای زیادی برخوردار می شوید از قبیل:

– دیگر نیازی به خارج کردن پروتز از دهان خود ندارید ( ثابت بودن پروتز)

– در درمان ایمپلنت مانند دیگر درمان ها نیاز به تراشیدن دندان های سالم مجاور نیست.

– ظاهر دندان ایمپلنت بسیار شبیه دندان طبیعی بوده و با دندان طبیعی تفاوت ظاهری ندارد.

– در هنگام صحبت کردن و غذا خوردن احساس بسیار راحت و خوبی خواهید داشت.

– از تحلیل استخوان و پیری زود رس در صورت جلوگیری می کند .

– هیچگونه فشار اضافی به لثه وارد نمی کند.

ایمپلنت ها چگونه عمل می کنند؟

در هر ایمپلنت فیکسچر به عنوان ریشه دندان و اباتمنت و روکش پروتز به عنوان تاج دندان استفاده می شود و برای دندانهای مصنوعی که لق هستند از ایمپلنت به عنوان روشی برای اتصال و گیر مناسب پروتز یا دندان مصنوعی فرد استفاده می شود.
بطور کلی در افراد زیر ایمپلنت توصیه نمی شود.

شرایط عمومی غرد اجازه جراحی ندهد بیماران دیابت یک (با درصد نیل بالا)دیابت کنترل نشده در صورتیکه فرد بیماری قند کنترل نشده داشته باشد. در افرادی که دخانیات به مقدار زیاد مصرف می کنند درصد شکست بالا می رود.

مراحل انجام ایمپلنت چقدر طول می انجامد؟

بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود 2 تا 3 ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت پروتز تاج دندان را آغاز کرد در افرادی که استخوان فک از نظر کیفی و کمی شرایط خوبی داشته باشد این زمان کاهش خواهد یافت.

چگونه باید از ایمپلنت مراقبت کرد؟

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان دلیل عمده ای برای از دست رفتن ایمپلنت به شمار می رود باید درست مثل یک دندان طبیعی از دندان جدید مراقبت کنید استفاده از نخ دندان و دهان شویه و مسواک حداقل دو بار در روز از اهمیت زیادی برخوردار است. بدین ترتیب با ویزیتهای دوره ای مداوم توسط دندانپزشک شما صاحب دندانی شده اید که به لثه و یا دندانهای مجاور آسیبی وارد نکرده است.

میزان موفقیت ایمپلنت چقدر است؟

درصد موفقیت ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است حتی این مسئله در مورد فک بالا و پایین تفاوت دارد به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی 98-95 درصد گزارش شده است.

مراحل انجام ایمپلنت چقدر به طول می انجامد؟

بطور متوسط زمان ترمیم بافتی و تشکیل استخوان حدود 2 تا 3 ماه است که می توان پس از این مدت مراحل ساخت پروتز تاج دندان را آغاز کرد در افرادی که استخوان فک از نظر کیفی و کمی شرایط خوبی داشته باشد این زمان کاهش خواهد یافت.

کاشت ایمپلنت به چه صورت است؟

کاشت ایمپلنت در استخوان فک شما در زمان کوتاهی و به راحتی انجام می گیرد و هیچگونه عوارضی ندارد و در این مرحله باید به ایمپلنت اجازه داده شود تا به استخوان فک متصل شود.

قراردادن پروتز برای ایمپلنت به چه صورت است؟

در این مرحله از دهان شما در حالی که ایمپلنت ها در داخل استخوان فک تان قرار دارند قالبی تهیه می گردد و از روی آن پروتز ساخته می شود و پس از انجام مراحل لابراتوری پروتز آماده توسط دندانپزشک یا متخصص پروتز بر روی ایمپلنت نصب می گردد.