به گزارش خبرنگار ماسک فیس، محمودرضا حقی‌فام، سخنگوی صنعت برق در نشست خبری با بیان اینکه تقریبا در ۱۰ سال گذشته، به جز زمان اجرای هدفمندی یارانه‌ها شاهد رشد ۳ درصدی مصرف برق تا امروز بوده‌ایم، گفت: هفته گذشته نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین وارد مدار تولید شد که در نتیجه مشکل گرفتگی در شبکه را برطرف نموده و به افزایش تولید برق کمک کرد، این در حالی است که برای سال آینده نیز، بخش بخار این نیروگاه وارد مدار شده و ظرفیت این نیروگاه به ۳۰۷ مگاوات می رسد.

وی ادامه داد: در بخش واحدهای حرارتی تاکنون، شاهد افزایش تولید ۴.۲ درصدی نسبت به سال قبل بودیم، با وجود اینکه درجه حرارت هوا تغییر نکرده، این در حالی است که ۴۷ درصد پیک خاموشی ها نسبت به دو هفته گذشته و ۳۰ درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته ایم.

به گفته این مقام مسئول، با مدیریتی که در بخش مصرف داشته ایم، ۴۷ درصد خاموشی‌ها نسبت به پیک خاموشی کاهش یافته؛ به طوری که بسیاری از استان‌ها از جمله بوشهر، خوزستان، بخش عظیمی از سیستان و بلوچستان و جنوب استان ایلام، از سیاست‌های خاموشی خارج شده‌اند و در استان تهران نیز، شاهد کاهش ۵۰ درصدی خاموشی ها بوده ایم.

حقی فام، با اشاره به اینکه تلفات برق در همه جای دنیا وجود دارد، اظهار داشت: از آنجا که ایران کشور پهناوری بوده و پراکندگی شهرها و استانها زیاد است، تلفات ۸ درصدی در بخش انتقال بهینه است، این در حالی است که تلفات در کشورهای عربی ۱۴ درصد، در اروپا و آسیای مرکزی ۸.۵ درصد، اتحادیه اروپا ۶.۵ درصد، آمریکای شمالی ۶ درصد، مناطق یورو ۶ درصد، جنوب شرق آسیا ۵ درصد و به طور کلی متوسط جهانی تلفات برق ۸ درصد است.

وی با اعلام اینکه در نتیجه مدیریت مسائل فنی، امسال شاهد کاهش واردات بوده ایم، گفت: برنامه ما برای امسال افزایش مبادلات برق با کشورهای همسایه است که هم بخش صادرات را در برمی‌گیرد و هم بخش واردات را پوشش می‌دهد.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر اینکه در مقابل خسارات خاموشی تعهدی نداریم، گفت: طبق قانون در قراردادها با مشترکین مطرح شده است که در زمان هایی که قطعی برق داریم، اگر به دلیل این قطعی خساراتی به تولیدکننده وارد شود، برای جبران خسارات آن تعهدی نداریم و آنها باید برق اضطراری را جایگزین برق سراسری کنند.

وی به برنامه‌ریزی، برای ورود حجم تولید ۵ هزار و ۳۸ مگاواتی توان تولید نیروگاه های حرارتی به شبکه سراسری از پیک امسال تا سال آینده اشاره کرد و گفت: برای اجرای این تصمیم نیازمند سرمایه ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی از نظر ریالی و ۱۶۰ میلیون یورویی از جنبه ارزی هستیم که در صورت تامین این بودجه، قادر به اجرای این برنامه ایم.

حقی فام، میزان مطالبات برق را از مشترکین ۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: بخشی از این مطالبات در حال پرداخت است و یک سوم این میزان طلب به سختی وصول می شود.

این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه از سال قبل تاکنون، ۲ هزار مگاوات برق وارد مدار تولید شده است، گفت: اگر مصرف مدیریت نشود و تنها به بخش تولید و عرضه اکتفا کنیم، در سال های آینده باز هم شاهد خاموشی هستیم، چراکه میل به مصرف در صورت عدم مدیریت ادامه دارد، در صورتی که تولید با محدودیت های متفاوتی از جمله سرمایه گذاری مواجه است؛ این در حالی است که به طور کلی مصرف گرایی در بخش انرژی به هیچ عنوان صحیح نیست.

سخنگوی صنعت برق میزان هدررفت برق در شبکه انتقال کشور را ۱۱.۲ درصد در بخش توزیع و ۲ درصد در بخش انتقال اعلام کرد و گفت: تا چهار سال آینده این میزان تلفات را به ۹ درصد کاهش می دهیم، البته این مدیریت کاهش تلفات از سال ۹۲ آغاز شده و تاکنون از رقم ۱۵ درصد به ۱۱.۲ درصد کاهش یافته است.

حقی فام درباره بار الکتریکی منتهی به هفته نوزدهم سال جاری توضیح داد: پیک مصرف شبکه سراسری به ۶۷ هزار و ۹۷ مگاوات رسیده است و این به این معنا است که از ۲۰ تیرماه با اعمال محدودیت مصرف بار ما افزایش نیافته و به کمتر از ۳ درصد رسیده است.

به گفته این مقام مسئول، یکی از اصلی‌ترین سیاست های انرژی کشور این است که آلاینده های زیست محیطی را از طریق تبدیل سوخت مایع در نیروگاهها به سوخت گازی کاهش دهد؛ به این ترتیب باید گفت که در نیروگاهها به ندرت از سوخت مازوت استفاده می شود.