به گزارش خبرنگار ماسک فیس به نقل از رویترز، روز پنج‌شنبهدر شروع معاملات امروز بازارهای جهان، به دنبال بالا رفتن قیمت نفت پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، سهام انرژی رشد کرد و به تبع آن، سهام آسیایی تقویت شد.

گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه در خارج از ژاپن ام‌اس‌سی‌آی ۰.۴ درصد رشد کرد.

نیکی ژاپن ۰.۱ درصد بالا رفت. کوسپی کره‌جنوبی ۰.۴ درصد به ارزش خود افزود و کامپوزیت شانگهای ۰.۳ درصد رشد کرد.

پیش‌خرید نفت خام برنت ۰.۷ درصد تا این لحظه رشد کرده است و قیمت هر بشکه از آن به ۷۷.۷۶ دلار رسیده که بالاترین قیمت آن از نوامبر ۲۰۱۴ تا کنون است. این شاخص روز چهارشنبه ۳ درصد رشد کرده بود.

نفت آمریکا هم امروز ۰.۸ درصد بالا رفت.

در معاملات دیشب هم در وال‌استریت، شاخص داو ۰.۷۵ درصد رشد کرد و اس‌اندپی حدود ۱ درصد جهش کرد. زیرشاخص انرژی اس‌اندپی توانست ۲ درصد جهش کند.

بالا رفتن قیمت نفت باعث شد سود اوراق خزانه‌داری هم با شعله‌ور شدن آتش نگرانی‌ از تورم، بالا برود. سود اوراق ۱۰ ساله آمریکا تا بالاترین سطح ۲ هفته‌ای خود اوج گرفت و از ۳ درصد هم فراتر رفت، هرچند کمی بعد در ۲.۹۸۶ درصد تثبیت شد.

در بازار ارز، دلار با تقویت سود اوراق تا بالاترین سطح ۴ و نیم ماهه خود در برابر سبدی از ۶ ارز مهم جهان بالا رفت و به ۹۳.۴۱۶ واحد رسید. اندکی بعد نرخ دلار تا ۹۲.۹۷۹ واحد پایین آمد.

در برابر ین هم پس از این که دلار به رکورد ۱۰۹.۹۳۰ ین، که بالاترین نرخ ۸ روزه آن بود دست یافت، ۰.۱ درصد افت کرد و به نرخ ۱۰۹.۶۶۵ ین رسید.