به گزارش نویسنده ماسک فیس به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، طرح توسعه تولید پوشاک کشور ، به منظور اشتغال زایی و جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق و توسعه صادرات ارایه شده است.

این طرح مبتنی بر تجربه جهانی و موفق فاست فشن است، که با ایجاد بزرگترین مرکز اشتغال در کشور ، پوشاک پر طرفدار طبقه متوسط را با قیمت رقابتی و با برند واحد در فروشگاههای زنجیره ای اختصاصی خود عرضه می کند.

محمدرضا نجفی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران در این نشست مشترک، از اجرای طرح توسعه تولید پوشاک در مناطق روستایی و محروم کشور با همکاری بانک عامل حوزه کشاورزی ، سازمان برنامه و بودجه کشور و تشکل های تخصصی پوشاک خبرداد وگفت: توسعه صنایع نساجی و پوشاک از مزیت های بسیاری در کشور ما برخوردار است لذا باید موانع پرداخت تسهیلات به طرح ملی توسعه پوشاک هرچه سریعتر برداشته شود تا بتوانیم این طرح را در سطح استانها اجرایی کنیم.

وی ضمن تشریح ضرورت های سرمایه‌گذاری وتوسعه صنعت پوشاک تصریح کرد : سرانه صادرات پوشاک در کشور ما ۸۹ سنت است در حالیکه این نرخ در چین با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد نفر، ۸۰ دلار و در کشور ترکیه ۱۴۰ دلار برآورد می شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، عدم توجه به نقش صنعت پوشاک در صادرات از دیگر مشکلات این صنعت برشمرد و گفت: با اجرای برنامه های همه جانبه توسعه پوشاک، حداقل انتظار از سرانه صادرات پوشاک ایران ۴۰ دلار خواهد بود که بیش از ۳ میلیارد دلار صادرات برای کشور به همراه خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، ارزش افزوده بالای سرمایه گذاری و توسعه صنعت پوشاک و تمرکز بر استفاده از ظرفیتهای بالقوه مناطق مختلف کشور را از مزیت های سرمایه گذاری در حوزه صنعت پوشاک توصیف کرد و افزود: براساس آمار جهانی ارزش پوشاک کشور ۱۵ میلیارد دلاراست که درسال ۲۰۲۵ به ۲۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

گفتنی است در این نشست مشترک در نهایت پس از بررسی راهکارهای اجرایی تصمیماتی درباره موانع موجود نظیر اعطای تسهیلات به شرکت پشتیبان مرکزی و زیر مجموعه های استانی و همچنین واحدهای صنعتی اتخاذ شد.